Kurakätt Varbla sadamast: Kuralaid

Pärnumaal Lääneranna vallas asuvad Varbla laiud, millest igaüks on isesugune ja omanäoline. Varbla sadamale lähim on Kuralaid, mille otstest sirutuvad pikkade kondiste kätena merre kitsad klibusääred. Saarel saab mekkida põldmarju ning avastada kormoranikoloonia hävitustööd siinsele taimestikule. Lubivalgeks võõbatud maapind ja kuivanud puurondid: just selliseks saab saar, millel on mitu aastat pesitsenud trobikond karbaseid. Nende lindude …

Kurakätt Varbla sadamast: Kuralaid Read More »

Lilla & Stora Rågö

Imeline pankrannik, metsadesse uppunud vanad külakohad ja kirikute varemed. Oivalised loopealsed tasakaalustamas nõukaaegse militaarpärandi koledust. Pakri saared ehk rannarootslaste suus Lilla & Stora Rågö (Väike- ja Suur-Rukkisaar) oma võlus ja valus, kogetud jaanipäeva-järgsel rattamatkal hingematvas leitsakus. Boonus: päeval oli kuulda rukkirääku ja öösel öösorri.

Kartmatud linnud rebaseurgu avastamas

Mai lõpus sai ühe Keila kihelkonna rebaseuru juurde üles pandud rajakaamera. Kaks rebasekutsikat jäi kaadrisse, aga lisaks nendele ka hulganisti linde. Urgu käisid kartmatult uurimas nii tihased, rästad, suur-kirjurähn kui ka kaelustuvide ehk meigaste paar. Julged tüübid! https://youtu.be/4IFeRmMfzvY ViviLnk ViviLnk ViviLnk ViviLnk

Metsik lääs! Lääneranna valda avastamas

Volbriöö viis matkaklubi Üheksavägine Lääneranna valla (muinas)radadele. SALEVERE SALUMÄGI on tuhandete aastate eest mandrijää ja Läänemere poolt kujundatud kõrgendik, mis oli kauges minevikus merest ümbritsetud saar. Panga seinast voolab välja Silmaallikas – endine ohvripaik – mille vesi pidavat olema noorendava ja raviva toimega. Salumäel on asunud muinaslinnus ning jalamil kasvab kaunis salumets, kus võib kevadel …

Metsik lääs! Lääneranna valda avastamas Read More »

Eesti kummitusasulad: Rõika

Monofunktsionaalsed töölisasulad on rajatud ainuüksi selleks, et majutada mingisuguse kindla tööstusettevõtte töötajaid. Pärast vastava tööstuse hääbumist tühjenevad taolised asulad järk-järgult inimestest, kuniks on järgi jäänud vaid tontlikult tühjad ja lagunevad hooned. Tuntud näited on näiteks põlevkiviasula Viivikonna ja turbaasula Rabasaare.Vanimad taolised töölisasulad Eestis rajati juba 1790. aastatel. Nendeks olid peeglivabriku juurde asutatud Rõika ja klaasivabriku …

Eesti kummitusasulad: Rõika Read More »

Randevuu sõjaka metsisega

Mõned kohtumised on erilisemad kui teised. Hulluks metsiseks nimetatakse metsisekukke, kes on ülijulge, ei karda inimesi ning tuleb tihtipeale asulatesse või muudesse talle mitteomastesse elupaikadesse. Tõenäoliselt ajab metsise “hulluks” suguhormoonide üleküllus, mis võib aga omakorda olla tingitud elu- või mängupaikade killustumisest ja hävimisest lageraiete või metsade kuivenduse tõttu. Teisisõnu ei saa metsisekukk ennast enam mänguajal …

Randevuu sõjaka metsisega Read More »

Tulevased linnugiidid Põgari-Sassis ja Puises

Haapsalu kutsehariduskeskuse linnugiidi koolituse õpilased käisid 18. veebruari päikesepaistelisel päeval Marko Valkeri juhendamisel Põgari-Sassi rannaniidul ja Puise ninal linde kaemas. Linnuvaatlustest kõige märkimisväärsemad olid merikotkad, sõtkad ja kosklad. Kuuldi ka rohevinti. Kirsiks tordil oli mererannas kõrgete mägedena paiknev rüsijää, mis pakkus enneolematut vaatepilti.

Ilmus Keila tondijuttude raamat

Kadri Alleri sulest on ilmunud muinasjuturaamat “Krokuall ja muttertansi. Tondijutte Keila kihelkonnast.” Suurtele ja väikestele, noortele ja vanadele muinasjutusõpradele. 240 x 170 mm, 56 lk, kõvakaas, 30 lugu, 17 illustratsiooni. Raamat koosneb Keila kihelkonna rahvapärimusel põhinevatest pajatustest: luupainajad, kodukäijad, näkid, kratid, kuradid jm põnevat. Raamat on müügil Keila jõepargis asuvas Harjumaa Muuseumis ning pisut soodsamalt saab osta otse autori käest …

Ilmus Keila tondijuttude raamat Read More »