Randevuu sõjaka metsisega

Mõned kohtumised on erilisemad kui teised. Hulluks metsiseks nimetatakse metsisekukke, kes on ülijulge, ei karda inimesi ning tuleb tihtipeale asulatesse või muudesse talle mitteomastesse elupaikadesse. Tõenäoliselt ajab metsise “hulluks” suguhormoonide üleküllus, mis võib aga omakorda olla tingitud elu- või mängupaikade killustumisest ja hävimisest lageraiete või metsade kuivenduse tõttu. Teisisõnu ei saa metsisekukk ennast enam mänguajal ehk sigimisaegsel kukkede vahelisel mõõduvõtul välja elada ning “piss lööb pähe”. Seetõttu pole sellise metsisekuke kohtamine tegelikult mitte lõbus vaatemäng, vaid järjekordse elupaiga hävimisega kaasnev traagika. Enda ohutuse huvides tasub niisugusel kohtumisel hoida vahemaad, sest 4-5 kg kaaluva kuke rünnak võib inimese jaoks lõppeda vigastustega. Hoidkem loodust, hoidkem metsiseid!

* * *

Pildil olevat metsisekukke kohtasin koos viie kaasmatkajaga 26. veebruaril ühes Eestimaa paigas, mis ei kuulu siinkohal avalikustamisele. Kuraasi täis lind tahtis väga meiega kakelda ning ajas matkaseltskonda sügavas lumes usinasti taga. Taandusime tempokalt ja jätsime ta omi kukeasju ajama.

Metsistest saad lähemalt lugeda näiteks ajakirjast Eesti Loodus 2/2018. Põnev on teada, et “hulluks” võivad minna ka metsisekanad.

Leave a Comment

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga